Rok szkolny 2017/2018

 

 

   

Ferie zimowe

 

W dniu 12 lutego rozpoczynają się ferie zimowe. Będą one trwały dwa tygodnie do 25 lutego. Jest to okres wypoczynku dla uczniów i czas, aby nabrać sił do pracy w drugim semestrze. Okres wolny od nauki sprzyja licznym grom, zabawom, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Starajmy się tak zaplanować wolny czas, żeby nie stwarzać sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Bawmy się rozsądnie i z rozmysłem. 

 

 

 


Pączki - palce lizać

 

Dzisiaj 8 lutego przypada tłusty czwartek. Jest to ostatni czwartek przed wielkim postem tzw. zapusty. Wedle tradycji w tym dniu dozwolone jest bezkarne objadanie się. Z tej to okazji skorzystali uczniowie naszej szkoły. Chętnie kultywowali zwyczaj zjadania pączków. Zwłaszcza dużym powodzeniem cieszyła się konsumpcja tego przysmaku bez oblizywania ust.

Zabawa była przednia.

 

 

 


Koncert muzyki elektronicznej

 

W poniedziałek 5 lutego ponownie gościliśmy muzyków z Filharmonii Poznańskiej. Tym razem motywem przewodnim była muzyka elektroniczna. Cieszącą się coraz większą popularnością muzykę zademonstrowali mam trzej instrumentaliści przedstawiając różne oblicza tego gatunku. Występy zostały poprzedzone przepiękną prezentacją przeprowadzoną przez pana konferansjera. Uczniom jak zwykle koncert bardzo się podobał, czego dowodem były gromkie brawa.

 

 

 

 

 


Kolejny sukces naszych recytatorów

 

W środę 7.02.2018 r. w Szamotulskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorski w ramach Artystycznych Spotkań Recytatorów Miasta i Gminy Szamotuły. Naszą szkołę reprezentowali:

·        klasy IV - VI: Anastazja Fricz, Marcelina Jank, Zofia Metler, Natalia Kasprzak, Jakub Mikita, Antonina Piechota

·        klasy VII: Aleksandra Niechciałkowska i Daria Panek

Młodzi artyści z "Trójki" wypadli rewelacyjnie zdobywając sześć nagród (w tym Nagrodę Główną!) w kategorii klas IV - VI i I miejsce w kategorii kl. VII i gimnazjów.

·       I miejsce (kl. VII i gimnazjum) zdobyła Daria Panek z kl. VIIb

·       Nagrodę Główną (kl. IV - VI) otrzymała Antonina Piechota z kl. VIa.

 

             Nagrody Jury wywalczyły: Marcelina Jank z kl. Va, Natalia Kasprzak z kl. Vb, Zofia Metler z kl. VId

       Nagrodę Pedagogiczną przyznano Anastazji Fricz z kl. Vb


Pierwsze miejsce Antoniny

 

Dnia 6 lutego 2018 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Szamotułach odbył się konkurs recytatorski "Wiersze Wandy Chotomskiej". Do konkursu przystąpiły szkoły z Kaźmierza, Sierakowa, Ostroroga oraz SP 2, SP5 i SP3 z Szamotuł. Naszą szkołę reprezentowały: Marcelina Jank z kl. Va, Daria Panek z kl. VIIb i Antonina Piechota z kl. VIa. Wszystkie zaprezentowały wspaniale przygotowane przez siebie teksty, ale to Antonina zrobiła na jury największe wrażenie i zdobyła I miejsce. Gratulujemy!

 

 

 


Niecodzienne pozdrowienia

 

Uczniowie naszej szkoły są wielkimi pasjonatami tenisa ziemnego. Część z nich ma przyjemność uprawiać ten sport, a inni są zagorzałymi kibicami. Przy okazji tenisowych spotkań pojawił się nasz polski reprezentant tej dyscypliny sportu, triumfator Australian Open 2014 i Wimbledonu 2017 w grze podwójnej -  Łukasz Kubot, który nie omieszkał pozdrowić uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy!

 

 

 

 

 


Dzień Babci i Dziadka

Dzień 21 i 22 stycznia na stałe zapisał się w naszym  kalendarzu jako dzień Babci i Dziadka. W tym szczególnym dniu śpieszą się babcie i dziadkowie do swoich wnuków, ale tym razem, aby wygodnie usiąść i wysłuchać przygotowanych wierszy, piosenek, życzeń... Popatrzeć jak tańczą, śpiewają i wspólnie spędzić czas z wnukami. Z okazji tak ważnego święta uczniowie klasy 3 F przygotowali przedstawienie na motywach baśni H.Ch Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Po przedstawieniu pełnym wzruszeń i podziękowań dziadkowie wraz z wnukami udali się do kawiarni "Napoleon" na słodki poczęstunek. 

 


Wizyta strażaków

 

W dniu 17 stycznia uczniowie klasy 3F gościli strażaków z OSP Słopanowo, którzy w fachowy sposób przedstawili specyfikę pracy w Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zaprezentowali pierwszą pomoc. Dodatkową atrakcją było przeprowadzenie  doświadczeń, z których dzieci wyciągnęły ciekawe wnioski. Dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć. 

 

 

 

 

 

 


Ponawiamy komunikat

 

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele szkoły!

                Serdecznie Państwu dziękuję za wsparcie naszej szkoły w akcji FaniMani.pl Na dzień dzisiejszy, dzięki Państwu, zebraliśmy już 134,97 zł. Wszystkie zebrane fundusze przeznaczymy wyłącznie na rzecz uczniów naszej szkoły.

                Uprzejmie dziękuję i proszę Państwa o dalsze wsparcie. Zapraszam też wszystkich, którzy robią zakupy przez internet do przyłączenia się do akcji. Państwa to nic nie kosztuje, my zyskujemy fundusze, które przeznaczymy na potrzeby uczniów.

                                            Z poważaniem

                                                                              Tomasz Runowski                                                                                          dyrektor szkoły

Pełen opis akcji ...tutaj


Wyjątkowe lekcje

 

Gdzie można najpełniej poznać świat teatru i przyrody? Odpowiedź jest oczywista - w Teatrze  Animacji i w Palmiarni. Tam też udali się drugoklasiści, którym święty Mikołaj podarował bilety wstępu. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl „Odlot”, spotkać się aktorami, zajrzeć za kulisy oraz nauczyć się trudnej roli animatora kukieł i marionetek. Potem była kolejna lekcja- poznanie egzotycznej roślinności i zwierząt. Wspaniała pani przewodnik opowiadała o roślinach i  dawała do degustacji ich owoce- wanilię, kokosy, cynamon, kakao, cukier trzcinowy. Pod koniec wycieczki dzieci karmiły ryby. Ależ one miały apetyt! Podobny do drugoklasistów, którym  wyjątkowo smakuje wiedza zdobyta poza murami szkoły!


Świątecznie u pierwszaków

 

Czas przed świętami mijał niesamowicie szybko. Najpierw odwiedziny Mikołaja, przyniósł on prezenty i dostarczył przepiękny świerk w donicy, który dzieci wspólnie ubierały, by zdobił wejście do szkoły. Przy nastrojowej muzyce wykonywały ciekawe ozdoby oraz prezenty dla najbliższych, co sprawiało wszystkim wiele radości. Niesamowitym przeżyciem było spotkanie z rodzicami i gra małych aktorów na scenie. Do Grabówca dotarł również Gwiazdor z workiem prezentów dla grzecznych dzieci.


Niezapomniana lekcja muzyki

 

Klasy Ia i d uczestniczyły w zajęciach muzycznych przeprowadzonych przez tatę Marysi, który zawodowo gra w orkiestrze Teatru Muzycznego w Poznaniu. Gość zapoznał dzieci z instrumentem muzycznym – fagotem. Opowiedział o swojej pracy, profesjonalnie wyjaśnił „Jak powstaje dźwięk”, zagrał przepiękne utwory muzyczne. To była niezapomniana lekcja muzyki.


Dla „Trójki” nie ma granic! 

          

Trudno opisać zachwyt uczniów naszej szkoły, którzy poznali wolontariuszy organizacji AIESEC z Brazylii oraz Kolumbii. Uczniowie spędzili z wolontariuszami tydzień, który zapewne długo pozostanie w ich pamięci. W roku szkolnym 2016/2017 szkoła podjęła współpracę ze światową organizacją AIESEC. Gościliśmy wtedy wolontariuszki z Chin oraz z Brazylii. W dniu 7 stycznia 2018 r. do Szamotuł przybyło dwóch wolontariuszy: Jose z Kolumbii i Diogo z Brazylii, którzy przywieźli nam trochę słońca na te ponure, zimowe dni.

                                       ...czytaj dalej

 

 

 

 


Miłe odwiedziny

 

Pierwszaki w Grabówcu gościły młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola Janka Wędrowniczka, którym w skrócie opowiedziały o swoich przygodach, wycieczkach, zabawach i umiejętnościach. Wspólnie obejrzeli prezentację „W GRABÓWIECKIM PAŁACU NIKT SIĘ NIE NUDZI, TU WIELE SIĘ DZIEJE, TU KAŻDY SIĘ ŚMIEJE”. Miło spędzili czas rozwiązując zagadki, matematyczne zadania i wykonując prace plastyczne o zimie. Umówili się na kolejne spotkania.

 

 

 


Wicemistrz Świata we fryzjerstwie kolejny raz w Grabówcu

 

Tym razem spotkanie z wyjątkowym gościem Panem Tomaszem Drabem mieli uczniowie klas Ia i Id. Z zainteresowaniem wszyscy słuchali o sposobie realizacji marzeń, sukcesach i pasji Pana Tomasza. Największe zainteresowanie wśród dziewczynek i chłopców wzbudziły wielobarwne fryzury wykonywane przez mistrza w błyskawicznym tempie. Kto wie, może wśród naszych uczniów będą kolejni mistrzowie.:)

 

 

 


XXII Spotkania Flażolecistów z cyklu "Śladami Trzech Króli"

 

W sobotę 13.01.2018r. zespół flażoletowy (w składzie Nina Golon kl. 4A, Maria Kapłon kl. 4A, Marta Machaj kl. 4A, Anastazja Fricz kl. 4B, Oliwia Piwowarczyk kl. 4D, Anna Jędrzejczak kl. 4C, Miłosz Szymański kl. 6B, Olga Sikorska kl. 6B, i Karolina Barłóg kl. 6A), reprezentował naszą szkołę podczas XXII Spotkania Flażolecistów z cyklu "Śladami Trzech Króli" w Katedrze poznańskiej. Katedra poznańska tradycyjnie już zamieniła się w miejsce kolędowania dzieci i młodzieży, którzy przybyli z kilkudziesięciu parafii Archidiecezji Poznańskiej okupując niemal każdy centymetr kwadratowy katedralnej posadzki. Spotkaniu przewodniczył Biskup Grzegorz Balcerek.

 

 

 


Pomysłowy rok

 

W klasie III D przyszedł czas na kolejną lekcję w ramach ogólnopolskiego projektu „Pomysłowy rok”. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, co tak naprawdę stoi za tradycjami świątecznymi. Korzystając z kart pracy wskazali, czym różni się czas świąteczny od czasu codziennego. Pracując w grupach, wyłaniali najbardziej charakterystyczne świąteczne zapachy, smaki i odgłosy. Z kolei film przybliżył kilka tradycji Bożonarodzeniowych. Na koniec lekcji uczniowie tworzyli świąteczne ozdoby oraz plakaty.

 

 


Podsumowanie działań SKKT PTTK

 

W dniu 18 grudnia 2017 r., reprezentanci naszej szkoły wraz z dyrektorem szkoły panem Tomaszem Runowskim oraz jedną z opiekunek Szkolnego Klubu Miłośników Imprez na Orientację panią Mileną Wołyńską, uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu dwóch przedsięwzięć: Międzyszkolnej Ligi Imprez na Orientację oraz konkursu na najaktywniejszy Szkolny Klub Krajoznawczo- Turystyczny PTTK.  Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach.

                        ...czytaj dalej 

 

 


Komunikat

 

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele szkoły!             

Uprzejmie informuję, że nasza szkoła, w porozumieniu z Radą Rodziców, dołączyła do bezpłatnej akcji "FaniMani.pl". Poniżej przedstawiam Państwu wszystkie niezbędne informacje.

Strona naszej szkoły na portalu FaniMani.pl: https://fanimani.pl/sp3szamotuly                  ...czytaj dalej

 


Boże Narodzenie

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas refleksji, przebaczania, okazywania troski najbliższym oraz spełniania marzeń. Niech tegoroczne Święta rozpocznie niepowtarzalny Wigilijny Wieczór, ucichnie gwar i zgiełk otaczającego świata, a przy wigilijnym stole zapanuje ciepła, rodzinna atmosfera pełna miłości i życzliwości. Życzymy Wszystkim, aby Nowy Rok - 2018 był szczęśliwy, wypełniony radością, spokojem i dobrymi myślami.

Życzymy wszystkim uczniom, aby okres świętowania nie pozbawił ich zdrowego rozsądku i wolny czas spędzili odpowiedzialnie i bezpiecznie.

 

 


Jasełka

 

Przepięknym, wzruszającym występem uczniowie zerówki oraz klasy trzeciej „f” wprowadzili nas w świąteczny nastrój. Wykorzystując baśń Andersena „Dziewczynka z zapałkami”,  mali artyści  opowiedzieli nam o wielu ciepłych i wzruszających historiach świątecznych. Nie brakowało też kolęd i pastorałek. Bardzo ciekawym momentem był występ mamy naszego ucznia pani Iwony Bączkowskiej, która zaśpiewała przepiękną, nastrojową, świąteczną piosenkę. Na koniec występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po jasełkach wystąpił dyrektor pan Tomasz Runowski, który złożył wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzenia świąteczne.    

 


Wigilie klasowe

 

Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to czas niezwykły. Najbardziej wyjątkowym dniem jest oczywiście Wigilia. W naszej szkole, w ostatnim dniu pracy przed Świętami, wszystkie klasy miały swoje spotkania wigilijne. Uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia, po czym zasiadali do suto zastawionych stołów, aby spożyć przygotowanych samodzielnie lub przy pomocy rodziców potraw. Następnym punktem programu było śpiewanie kolęd oraz odbieranie prezentów od Gwiazdora.

 

 

 


Świąteczna wizyta u Pana Burmistrza oraz w biurze CUW w Szamotułach

 

W dniu 15 grudnia 2017 r. uczennice naszej szkoły złożyły wizytę Panu Burmistrzowi Włodzimierzowi Kaczmarkowi oraz udały się do Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach, celem przekazania życzeń świątecznych od całej społeczności szkolnej. Dziewczynki oprócz miłych życzeń przekazały drobne, aczkolwiek przygotowywane z sercem, upominki. Nie zabrakło wspólnych zdjęć oraz obdarowania dziewczynek słodkościami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spotkanie z wicemistrzem świata we fryzjerstwie

 

Klasy Ib i Ic miały zaszczyt gościć wicemistrza świata we fryzjerstwie – pana Tomasza Draba. Gość opowiedział o swojej pasji i olbrzymich sukcesach na mistrzostwach w Paryżu i Seulu, gdzie reprezentował Polskę. Przekonał wszystkich, że własne marzenia należy spełniać.

 

 

 

 

 

 


Mikołajki

 

Dnia 6 grudnia klasy Ib i Ic odwiedził długo oczekiwany św. Mikołaj. To był pełen wrażeń dzień. Uczniowie stworzyli dla wyjątkowego gościa piękne portrety, zaśpiewali piosenki i ozdobili lukrem pyszne świąteczne pierniki.

 

 

 

 

 

 

 


Zamki warowne - wystawa

 

Wystawa zamków warownych z okresu średniowiecza została przygotowana przez klasy szóste, które  pracowały metodą projektu, przygotowując się przez miesiąc do wykonania na jednej godzinie lekcyjnej plastyki modeli kasztelu średniowiecznego. Uczniowie poznawali architekturę średniowiecza, stosowane środki artystyczne, preferowane style, po to by zastosować je w budowlach wykonywanych w samodzielnie dobranych grupach. Model w większości zostały wykonane na jednej godzinie plastyki w grupach od dwóch do czterech osób. W nielicznych przypadkach pracowano indywidualnie, w jednym z pomocą rodzica w domu.

 


Leśne Mikołajki

 

Z Mikołajek powinni cieszyć się wszyscy, nawet zwierzęta! Z inicjatywy Państwa Heckert, klasa II wybrała się do lasu, by obdarować leśne zwierzęta smakołykami. Najpierw była zbiórka marchwi, suchego chleba, kasztanów, kukurydzy, a potem czapki na głowę i w drogę do paśników. Przy okazji tej wycieczki poznaliśmy wiele leśnych i myśliwskich ciekawostek . O ukrytych pod drzewem niespodziankach dla nas i super przyjęciu w świetlicy w Piotrkówku nie wspominamy… Najważniejsze, że mogliśmy naszemu szefowi- Mikołajowi zostawić list na ambonie. Może go dostrzeże i przeczyta, bo święta tuż, tuż… Dziękujemy rodzicom, Panu dziadkowi Asi oraz Kołu Łowieckiemu nr 51 „Daniel” za wyjątkowe Mikołajki

Zobacz zdjęcia ...tutaj


Łyżwiarskie szaleństwa

 

We wtorek 12 grudnia chętni uczniowie z naszej szkoły wybrali się na lodowisko „Musiałek” do Tarnowa Podgórnego. Celem wyjazdu było:  wszechstronne doskonalenie sprawności fizycznej oraz  propagowanie łyżwiarstwa jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań. Cele wyjazdu zostały zrealizowane. Uczniowie chętnie poddawali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na tafli.

 

 


Pasowanie na Czytelnika

 

Na poczatku grudnia z pierwszą wizytą w bibliotece gościli pierwszoklasiści. Zapoznali się z księgozbiorem, regulaminem biblioteki oraz sposobem skanowania kodów kreskowych na wypożyczanych książkach. Dzieci doskonale znały zasady postępowania z książką, aby jej nie zniszczyć lub zgubić. Pierwszoklasiści otrzymali Karty Czytelnika i wybrali dla siebie pierwsze książki. Najmłodszym czytelnikom życzymy, aby często odwiedzali bibliotekę i polubili książki na całe życie.

 

 

 


Zbiórka żywności oraz środków czystości

 

Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wielkoducha zapraszają wszystkich do udziału w akcji charytatywnej na rzecz osób najuboższych - zbiórka żywności oraz środków czystości odbędzie się w naszej szkole od 14 do 21 grudnia. Wolontariusze będą odbierać wszystkie dary na parterze w holu szkoły. Szczególnie mile widziane produkty z dłuższą datą ważności oraz detergenty do mycie i prania, w szczególności dla dzieci. Zebrane produkty zostaną przekazane biednym rodzinom ze środowiska lokalnego.
PODZIELMY SIĘ RADOŚCIĄ NA ŚWIĘTA.
Święta są o wiele lepsze, kiedy możesz się z kimś podzielić.

 

 


Robot Photon w naszej szkole

 

Do naszej szkoły zawitał robot Photon. Jest to pierwszy interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem. Dzięki niemu można nauczyć się logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji, rozwijania pamięci. Na lekcjach informatyki cieszy się wielką popularnością. Stwarza warunki do nauki i super zabawy.

 

 

 

 


Rekordowo udany rajd

 

Dzień 3 grudnia 2017r. zapisze się z pewnością na kartach historii naszej szkoły. Wszystko za sprawą ostatniej w tym roku pieszej wyprawy, w której brali udział nasi uczniowie. Mowa o XII Rajdzie Mikołajkowym do Pniew, podczas którego ustanowiliśmy rekord frekwencji. Na trasie pojawiło się aż 124 trójchodów z szamotulskiej "trójki". Podczas wędrówki dopisywały nam nie tylko humory, ale również piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy uczestnicy początkowo dojechali autobusami do Pniew, a następnie ruszyli w pieszą trasę, która wiodła do mety w Szkole Podstawowej w Pniewach.

                         ...czytaj dalej

 


Andrzejki u pierwszaków


W Grabówcu Andrzejki rozpoczęły się od wesołych wróżb i konkursów.  Oprawą muzyczną oraz nauką wesołych układów tanecznych zajął się animator zabaw dla dzieci Pan Bartosz Sujak, który wspaniale umilał dzieciom czas. To był niezapomniany dzień i wszyscy już dziś z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z Panem Bartkiem podczas karnawałowych zabaw.

Zobacz zdjęcia ...tutaj

 

 

 

 

 


 

Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych

 

W dniu 7 grudnia 2017r. w szamotulskim kinie ‘’Halszka ‘’ odbył się XVIII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych  o Statuetkę Czarnej Księżniczki. Naszą szkołę reprezentowały aż dwie grupy teatralne "Asy z VII klasy" pod kierownictwem Pani Natalii Olejnik  oraz grupa teatralna "Tercja" pod opieką pani Iwony Krychowiak. Do rywalizacji stanęło 6 grup teatralnych  z naszego powiatu.

                              ...czytaj dalej

 

 

 

 


Mikołajki w hali Wacław

 

W dniu 06.12.2017 w hali Wacław odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Organizatorem zawodów była Akademia Sparty, która obejmuje swoim działaniem gminę Szamotuły. Do zawodów  zagłosiło się siedem szkół podstawowych, które grały w dwóch grupach. Rozgrywki przebiegały w miłej atmosferze przy muzyce świątecznej. Po zakończeniu zawodów zostały wręczone puchary oraz medale pamiątkowe.

 

 

 


Maraton Fitness

 

We wtorek 5  grudnia odbył się Mikołajkowy Maraton Fitness. Głównym celem było aktywne spędzenie czasu wolnego, podniesienie poziomu sprawności fizycznej oraz poprawa samopoczucia. W tym sportowym wydarzeniu wzięli udział uczniowie oraz rodzice  z naszej szkoły. Zajęcia rozpoczęły się od rozgrzewki, a następnie odbył się trening cardio z elementami tańca, przeplatany ćwiczeniami wzmacniającymi i rzeźbiącymi sylwetkę. Zajęcia zakończył stretching. Świąteczne piosenki i pozytywna energia zagwarantowały super zabawę!

 


Zawładnęła nami żądza skakania

 

W dniu 21 listopada uczniowie udali się do Parku Trampolin JUMP ARENA - jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Poznania. Ta, coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.

 

 


Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

 

W środę 6 grudnia. uczniowie naszej szkoły z klas 1-2 wzięli udział w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej Szkół podstawowych w szamotulskiej hali „Wacław”, organizowanym przez „Akademię Sparta Szamotuły”. Wszyscy uczestnicy dostali medale, dyplomy i słodkie paczki.  Brawa i gratulacje dla młodych zawodników, którzy wykazali się dużą wolą walki i doskonałymi zdolnościami piłkarskimi.

 

 

 

 

 


Kolędy i pastorałki

 

W poniedziałek 4 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli kolejny występ z cyklicznych spotkań z muzykami Filharmonii Poznańskiej. Tym razem artyści wprowadzili wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Można było posłuchać kolęd i pastorałek, a także zapoznać się ze świątecznymi zwyczajami w różnych regionach Polski. Wspaniałe popisy artystów zostały nagrodzone brawami.

 

 

 

 


Oj, działo się, działo…

 

Przez kilka dni trwały w naszej szkole obchody Dnia Patrona pod hasłem „Tacy, jak Adaś”. Głównym zamierzeniem tego projektu edukacyjnego dla klas 0-III, przygotowanego przez p. Iwonę Krychowiak, było realizowanie zadań związanych z Adamem Mickiewiczem. Uczniowie klasy 2a nagrali program publicystyczny zatytułowany „Wielcy Polacy”, w którym przedstawili dzieciństwo Adasia- jego zainteresowania, stosunek do nauki, zabawy z kolegami, zamiłowanie do teatru. Uczniowie z innych klas pisali wiersze, bajki, listy, wykonywali portrety poety, ilustracje do bajek, uczyli się tańców minionej epoki itp. Punktem kulminacyjnym był wtorek- finał projektu...

                                     ...czytaj dalej


Laboratorium Wyobraźni

 

28 listopada uczniowie klas IVb i IVe wraz opiekunkami uczestniczyli w wycieczce do Laboratorium Wyobraźni. Jest to miejsce dedykowane szkołom podstawowym, gimnazjom oraz szkołom średnim w którym uczniowie mogą wziąć udział w nietypowej lekcji przyrody, chemii, fizyki czy techniki, bawiąc się i ucząc, a jednocześnie realizując program nauczania. Uczniowie mogli zwiedzić Zieloną Wystawę, która składa się z trzech stref: Wystawy Interaktywnej, sali do samodzielnych eksperymentów zwanej „Experymentarium” oraz z przestrzeni o nazwie „Zaplątany umysł”. Zajęcia były prowadzone pod okiem ekspertów i wyśmienitych dydaktyków, którzy wszystkim entuzjastom nauki pomogli samodzielnie przeprowadzić rozmaite eksperymenty. W kąciku łamigłówek i zagadek logiczno-matematycznych, nawet nauczyciele zaplątali się.  Podczas  zajęć wszyscy bardzo dobrze się bawili.

 

 


Pomysłowy rok

 

Od początku listopada, w klasie 3d realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjny „Pomysłowy rok”. Ideą programu jest świętowanie różnych okoliczności (Boże Narodzenie, Wielkanoc), a także podkreślenie wagi różnych dni (np. Walentynki, pierwszy dzień wiosny). W ramach projektu dzieci wezmą udział w ciekawych zajęciach przyrodniczych, matematycznych, plastycznych oraz wielu innych dziedzinach nauki. Pierwsze zajęcia „Czy misia można spotkać w lesie?” już za nami. W ramach zajęć przyrodniczych wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat niedźwiedzia brunatnego.


Coś do przytulania

 

W poniedziałek 27.11.17r. szkołę w Grabówcu odwiedzili pluszowi przyjaciele naszych Pierwszaczków. Dzieci urządziły im prawdziwy bal, były z tej okazji piosenki, prezentacje, przedstawienia, wesołe zabawy oraz wykonane ciekawe prace plastyczne. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich przytulankach. Z jeszcze większą radością wspominali czworonożnych przyjaciół, których także chcieliby przywieźć i urządzić im święto.  

 

 

 


Dzień Patrona w krzywym zwierciadle

 

Koniec listopada kojarzy się w naszej szkole z bardzo ważnym świętem – Dniem Patrona. W tym roku spojrzeliśmy na niego nieco inaczej. Uczniowie klasy 7a przygotowali swoją humorystyczną wersję Pana Tadeusza. W ten sposób próbowali ocieplić wizerunek Adama Mickiewicza i przybliżyć nam jego dzieło. Śmiech i brawa publiczności utrzymują nas w przekonaniu, że się udało!

 


Spotkanie z Adamem


Pierwszaki  realizowały zaplanowany wcześniej projekt pod hasłem: TACY JAK ADAŚ, który opierał się na poznaniu Mickiewicza jako chłopca, kolegi, ucznia i poety.  Dzieci przeniosły się do VIII/XIX w., rozmawiały o życiu naszego patrona i jego twórczości. Oglądały i omawiały prezentacje oraz bajki: „Przyjaciele”, „ Lis i Kozieł”, twórczo  ilustrowały je. Dzięki przygotowanym wspaniałym strojom mogły poczuć atmosferę czasów, w których żył Mickiewicz. Dzień zakończył się balem w Grabówieckim Pałacu :):):), na którym przepięknie w tańcu prezentowały się wszystkie dzieci.

Galeria zdjęć ...tutaj

 


Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej

 

W dniu 22 listopada 2017r. odbył się V Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Szamotułach. W konkursie udział wzięły zespoły wokalne, chóry oraz soliści ze szkół podstawowych  powiatu szamotulskiego i okolic. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach: zespoły i soliści. W kategorii "zespoły" do konkursu przystąpiło 12 grup wokalnych. Zespół Triola reprezentujący naszą szkołę, piosenką pt. "Dzień dobry Biały Ptaku" wyśpiewał trzecią nagrodę. Gratulujemy!

 

 

 

 


Rzymianie w naszej szkole

 

W dniu 22 listopada 2017 uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii. Była ona poprowadzona przez… starożytnych Rzymian, ale ze współczesnej grupy rekonstrukcyjnej, która wprowadziła nas w świat antyku. Najbardziej aktywni  widzowie odważyli się wcielić się w rolę rzymskich legionistów lub gladiatorów i stanąć do walki z użyciem elementów ówczesnego uzbrojenia. W ruch poszły miecze, tarcze i inne atrybuty potrzebne na polu bitwy czy rzymskiej arenie. Publiczność mogła aktywnie wyrokować o losie walczących niewolników czy oskarżonych przed sądem wyrażając przez aklamacje swoją decyzję. Pod koniec zajęć wielu popisywało się nabytą (lub przypomnianą) wiedzą z zakresu historii starożytnego Rzymu. Ponieważ udziałowi w tej nauce przez zabawę towarzyszyły emocje, a przedmiot wiedzy można było obejrzeć i dotknąć, jest nadzieja, że starożytny Rzym pozostanie na dłużej w głowach naszych uczniów.


Mali cukiernicy i piekarze

 

Zdobywać wiedzę i umiejętności można nie tylko podczas lekcji w szkole, ale również w ramach zajęć praktycznych. W takich właśnie zajęciach uczestniczyli drugoklasiści. Najpierw brali udział w warsztatach cukierniczych, prowadzonych przez mamę klasowego kolegi. Pod kierunkiem p. Małgosi Kołpowskiej dekorowali upieczone przez nią rogaliki, a następnie z apetytem je zjedli. Odbyli również wycieczkę do piekarni „Adas”, aby poznać proces wypieku pieczywa. Dodatkowo mieli okazję zjeść ciepłe pizzerki, by potem pod czujnym okiem p. Zbyszka Jęczmyszka, samodzielnie uformować swoje bułeczki. Upieczone i chrupiące wytwory swojej pracy odebrali ze sklepu, aby delektować się ich smakiem w domu. Dziękujemy za takie wyjątkowo pyszne zajęcia!

Galeria zdjęć ...tutaj


„Jestem Polką i Polakiem”

 

W sobotę 11.11.2017r., czyli w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, bardzo liczna grupa uczniów naszej szkoły, wyruszyła w niezwykły XXIII Rajd Niepodległości. Ta piesza wyprawa miała inny charakter od pozostałych, wcześniejszych pieszych wędrówek, ponieważ ukazywała miejsca pamięci narodowej i uczyła uczestników, czym jest miłowanie ojczyzny.

                                                        ...czytaj dalej      

 

 


Pierwszaki obchodzą Święto Niepodległości

 

Uczniowie klasy pierwszej bardzo dobrze przygotowali się do świętowania Dnia Niepodległości. Najpierw na zajęciach dowiedzieli się o okolicznościach, które doprowadziły do ustanowienia tak ważnej dla Polaków daty, później wysłuchali pieśni patriotycznych oraz deklamowali wiersze. W końcu, samodzielnie wykonali chorągiewki w barwach narodowych.

 


Narodowe Święto Niepodległości

 

Poniedziałek 13 listopada był bardzo ważny dla uczniów naszej szkoły. Tego dnia obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Społeczność uczniowska miała okazję obejrzeć przepiękny montaż słowno muzyczny poświęcony jednemu z ważniejszych okresów polskiej historii. Sposób prezentacji połączonej z pokazem fragmentów filmów, był ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

                                      ...czytaj dalej

 

 


Brawo „Trójka”

 

Znamy już zwycięzców obu imprez rozegranych w sobotę 28 października w ramach tegorocznego Nowotomyskiego Maratonu Marszów na Orientację: Otwartych Mistrzostw Powiatu Nowotomyskiego oraz Olęderskich Marszów na Orientację. W kat. TD zmierzyło się 39 zespołów i 97 uczestników. Uczniowie naszej szkoły – Mikołaj Ostałowski i Jakub Putyra zostali Mistrzami Powiatu Nowotomyskiego w roku 2017. Na III miejscu uplasowali się Julia Czerwińska, Maja Dukat i Mateusz Nowak. Miejsce IV zajęły Karolina Barłóg, Barbara Hazak i Aleksandra Skonieczna. Natomiast w II Olęderskich Marszach na Orientację nasi uczniowie - Antonina Piechota, Joanna Piotrowska i Zuzanna Piechota zajęły III. IV miejsce przypadło zespołowi w składzie – Jakub Putyra i Mikołaj Ostałowski.

Gratulujemy!


Muzyczne spotkania III

 

Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci uczestniczyli w spotkaniach z muzykami Filharmonii Poznańskiej. W poniedziałek 6 listopada podczas koncertu instrumentaliści z Mołdawii przedstawili muzykę bałkańską obejmującą Karpaty na obszarze Rumunii, Mołdawii, Ukrainy. Jak zwykle "spotkania z kulturą" bardzo się młodzieży podobały.

 

 

 

 


Powiatowy Turniej Unihokeja

 

Dnia 18 października 2017r. w ZESPOLE SZKÓŁ W OBRZYCKU odbył się Powiatowy Turniej Unihokeja chłopców szkół podstawowych w ramach eliminacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa wielkopolskiego. Nasza drużyna spisała się w turnieju bardzo dobrze zajmując III miejsce.

 

 

 

 

 

 


Turniej Międzyszkolny w Unihokeja

 

Nasi uczniowie uczestniczyli we wtorek, 10 października, w Gminnym Turnieju Unihokeja rozgrywanym w Szkole Podstawowej w Otorowie. W kategorii dziewcząt zajęliśmy IV miejsce, a w kategorii chłopców II miejsce, awansując do rozgrywek powiatowych. 

 

 

 

 

 


Marsze na Orientację

 

Pomimo niezbyt zachęcającej pogody uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w II NOWOTOMYSKIM MARATONIE MARSZÓW NA RIENTACJĘ, które odbyły się w sobotę 28 października, w Bukowcu.  Ich zadaniem było przejście w lesie wyznaczonej trasy, zdobywając zaznaczone na mapie punkty kontrolne- ważne bo dzięki nim oraz czasie w którym zostały zdobyte są wyłaniane drużyny które zrobiły to najszybciej. Wydaję się proste ale każda drużyna spisuje punkty kontrolne z mapy organizatora na swoją podręczną, zatem muszą one być starannie zaznaczone  i znajdowane, ponieważ na trasie mogą spotkać punkty „mylne”.

 

 

 


Na meczu Lecha Poznań z Wisłą Kraków

 

W piątek 27 października grupa uczniów z naszej szkoły pojechała z opiekunami na mecz Lecha Poznań z Wisłą Kraków. Uczniowie zabrali ze sobą szaliki, koszulki oraz czapki z logo klubu i tak wystrojeni dopingowali piłkarzy „Kolejorza”. Mecz rozpoczął się punktualnie o godz. 20:30. Hymn tysięcy kibiców, przyśpiewki oraz ciepłe hot-dogi nadały wyjatkową atmosferę temu spotkaniu. Wszyscy wrócili w dobrych humorach do domu mimo wyniku remisowego 1-1. Po meczu pozostały niezapomniane wrażenia i zdjęcia.

Zobacz zdjęcia ...tutaj

 


Pierwszaki oszczędzają w SKO

 

W miesiącu październiku naszych pierwszoklasistów odwiedził przedstawiciel Banku Spółdzielczego, który uczynił naszych małych uczniów swoimi klientami! Wręczono im książeczki oszczędnościowe wraz z pierwszą wpłatą -10 zł oraz prezenty. Od teraz pierwszaki zamienili swoje skarbonki na książeczki SKO, by swoje złotóweczki oszczędzać w najprawdziwszym banku!

 

 

 

 

 

 


III miejsce chłopców w piłce halowej

 

W dniu 26.10.2017 w hali Nałęcz odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyliśmy zajmując trzecie miejsce.

Skład zespołu: Łukasz Schlabs, Jakub Stachowiak, Kajetan  Idkowiak, Franciszek Jęczkowski, Igor Kołodziej, Antoni Pietrzak, Płocharz Kamil, Maciej Mańczak, Alan Ludwiczak, Łukasz Kasprowiak.

 

 

 

 


Tropiciel przyrody

 

Uczniowie klas pierwszych realizując projekt „TROPICIELE PRZYRODY” udali się na wycieczkę do lasów kobylnickich, by dokładnie zaobserwować co przynosi i jakie zmiany w lesie czyni jesień. Tam czekali na nich leśnicy, Pan Jacek Klause i Pan Michał Tomaszewski, którzy serdecznie przywitali ich powitaniem  „DARZ BÓR”. Przekazali wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach, odpowiadali na zadane pytania. Wspólnie sadzili drzewka. Dzieci otrzymały upominki od Nadleśnictwa Oborniki. Miłym zakończeniem było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz wesołe zabawy ze śpiewem. 

zobacz zdjęcia ...tutaj

 


Młody Ratownik

 

W dniach 18 i 25 października uczniowie klas pierwszych wzięli udział w pokazach pierwszej pomocy "Młody Ratownik" zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Szamotułach oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Goszczący w Grabówcu ratownicy medyczni opowiedzieli o zasadach udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli numery alarmowe i odpowiedzieli na trudne pytania, np. Co zrobić gdy na ulicy bez ruchu leży człowiek? Jak zareagować, jeśli przestanie bić serce? Każdy mógł poćwiczyć masaż serca na fantomie i nauczyć się, jak ułożyć nieprzytomną osobę. Atrakcją  była możliwość zajrzenia do wnętrza karetki. Na zakończenie tej niecodziennej lekcji ratownicy wręczyli dyplomy, kolorowanki i naklejki „Młody Ratownik”.

Zobacz zdjęcia ...tutaj


   

Święto Zmarłych

 

 

Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.

Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.

                                          Hanna Łochocka „Płoną świeczki”

 

 

Oddanie hołdu Bohaterom

 

We wtorek  31 października uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły udali się na cmentarz, aby w uroczysty sposób uczcić pamięć tych, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Przy grobach żołnierzy poległych w walkach o Polskę, młodzież miała okazję poznać kawałek historii. Dowiedzieli się, jak wielką cenę zapłacili Ci, nad których mogiłami właśnie pochylają głowy. Wzruszającym momentem było wysłuchanie krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów, a także położenie kwiatów na grobach oraz złożenie hołdu poległym bohaterom. Nasi uczniowie mieli zaszczyt nieś sztandar Kombatantów i Byłych Więźniów RP.


Rogalowe Muzeum Poznania

 

Ponieważ zbliżają się MARCINKI, uczniowie klas IIIb i IIIc  wybrali się na wycieczkę do Rogalowego Muzeum w Poznaniu. Biorąc udział w wypieku tego poznańskiego specjału, poznawali historię miasta, legendy i gwarę. Spoglądając z okien kamienicy na trykające się koziołki, degustowali swoje słodkie wypieki. Na koniec każdy otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika, który zobowiązuje do dzielenia się z potrzebującymi i sławienia pysznych rogali na całym świecie.

 

 

 


I miejsce Darii Panek

 

W dn. 25.10.2017 r. w Szamotulskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy w tym roku szkolnym konkurs recytatorski zorganizowany w ramach Artystycznych Spotkań Recytatorów Miasta i Gminy Szamotuły. Tym razem uczniowie z naszej szkoły startowali w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz klasy VII wraz z gimnazjalistami. Wszystkie recytatorki zaprezentowały się wspaniale, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje Daria Panek, która nie przestraszyła się starszych koleżanek i w rywalizacji z gimnazjalistkami wypadła świetnie zajmując I miejsce.

                                    ...czytaj dalej


Odkrywamy tajemnice pól

 

Uczniowie klas drugich byli gośćmi  Kids Farm w Przecławiu. Zgłębiali tajemnice uprawy ziemniaków, kukurydzy i dyni. Na temat tych roślin wiedzą już wiele! Zdobyciu tej wiedzy towarzyszyła ciężka praca przy zbiorze ziemniaków. Było jednak warto, bo w nagrodę mogli obejrzeć wyjątkowe zwierzęta, pobawić się, zjeść kiełbaskę oraz otrzymać produkty, z których mogli zrobić w domu frytki!

Galeria zdjęć  ...tutaj                                    

 

 

 


Medale Komisji Edukacji Narodowej dla naszych nauczycieli

 

W piątek 20 października 2017 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg i Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska wręczyły wielkopolskim nauczycielom odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. W uroczystości brały udział trzy nauczycielki naszej szkoły: p. Małgorzata Makowska, p. Danuta Schmidt oraz p. Ewa Szyguła-Górna, które odebrały Medale Komisji Edukacji Narodowej. Są one przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.
Gratulujemy!


Sukcesy folklorystyczne naszych uczniów

 

Dnia 10 września najstarsza grupa dziecięca z Zespołu Folklorystycznego Szamotuły reprezentowała zespół na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach. Przegląd miał formę konkursu, w którym Szamotuły zaprezentowały nasz rodzimy folklor. Tam wytańczyły równorzędnie z zespołem z Bukówca Górnego 1. miejsce w kategorii zespoły dziecięce. Jury oceniało prezentacje w kilku kategoriach. W sumie wystąpiło 13 zespołów taneczno-obrzędowych z całej Wielkopolski, zespoły śpiewacze, kapele i soliści (łącznie ponad 600 wykonawców). Założeniem przeglądu była ocena jakości wykonawców, zgodności z tradycją i popularyzacja autentycznej kultury ludowej.
 Z naszej szkoły w tym konkursie brali udział: Tomasz Szymański, Barbara Kuźniak i Maciej Kaczanowski.


X Jubileuszowy Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu"

 

W dn. 19.10.2017r. w sali kina "Halszka" odbył się (już po raz dziesiąty) konkurs gwarowy, w którym uczestniczyły dzieci z całego powiatu szamotulskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Zofia Metler z kl. VId, Zuzanna Piątkowska z kl. Va i Marcelina Jank z kl. Va. W komisji zasiadali: Juliusz Kubel - autor wielu tekstów prezentowanych podczas konkursu - Waldemar Kurowski i Aleksandra Słomińska. Jury po wysłuchaniu 25 prezentacji przyznało nagrody. Jedna z nich trafiła do Marceliny Jank, która zdobyła IV miejsce i tym samym została poproszona o zaprezentowanie nagrodzonego tekstu przed szamotulską publicznością podczas KONCERTU GALOWEGO. Gratulujemy!


Jubileusz 60-lecia naszej szkoły

 

Po wielu tygodniach przygotowań, w sobotę 14 października 2017r., odbyły się uroczystości jubileuszu 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach. Od godziny dziewiątej szkoła została otwarta dla społeczności lokalnej, licznie przybyłych absolwentów, uczniów i ich rodziców. Do obejrzenia były okolicznościowe wystawy i prezentacje multimedialne, gdzie podczas oglądania można było poczuć atmosferę szkoły sprzed 60 lat, ale też zapoznać się z obecnymi realiami edukacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się stare kroniki i zdjęcia klasowe sprzed lat. Było wiele wzruszeń, wspomnień i refleksji oraz okazja, aby wpisać się do księgi pamiątkowej szkoły.

                                                       ...czytaj dalej


Pasowanie na ucznia

 

Dzień 27 września na zawsze zostanie w pamięci pierwszoklasistów, ponieważ w obecności  zaproszonych gości, rodziców i dziadków stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Zanim jednak pan dyrektor Tomasz Runowski wielkim ołówkiem pasowała każdego ucznia, musieli oni sprostać wielu zadaniom - zaśpiewać hymn szkolny i wybraną piosenkę, powiedzieć wierszyk, rozwiązać zagadki, spakować idealnie plecak oraz złożyć uroczystą przysięgę. Wszyscy w tych zmaganiach wypadli znakomicie. Niespodzianką dla pierwszoklasistów był występ dziewczynek z klasy III F. Witamy pierwszoklasistów w naszym gronie i życzymy im wielu sukcesów!

Zobacz galerię zdjęć ...tutaj


Bezpieczna droga do szkoły

 

W dniu 5 października pierwszoklasistów naszej szkoły odwiedzili Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Zwrócili uwagę, którą stroną drogi należy się poruszać gdy nie ma chodnika i na konieczność noszenia odblasków. Policjanci przypomnieli dzieciom numery alarmowe i uświadomili, jak należy się zachować wobec osób nieznajomych. Na zakończenie każdy mógł złożyć swój odcisk palca. Zajęcia z przedstawicielami Policji to jedno z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.


Enigma. Odszyfrować zwycięstwo

 

W dniu 9 października uczniowie klasy 6c mieli okazję obejrzeć wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” zorganizowaną w Spichlerzu Zamku Górków w Szamotułach. Młodzież zapoznała się z planszami przedstawiającymi dzieje polskich kryptologów, między innymi szamotulanina Maksymiliana Ciężkiego, których prace nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny kodującej Enigma stały się punktem zwrotnym II wojny światowej. Ekspozycja była o tyle ciekawa, że  pani kustosz Monika Romanowska – Pietrzak w bardzo ciekawy sposób wprowadziła uczniów w świat kodowania i szyfrowania. Dała im możliwość w praktyczny sposób zakodować i rozszyfrować wiadomości. Również obejrzenie wystawy miało bardzo ciekawy przebieg. Uczestnicy zabawy musieli wyszukać informacje będące odpowiedzią na zapisane pytania. Wszystkim spotkanie bardzo się podobało.


Muzyczne spotkania

 

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w cyklicznych spotkaniach z muzykami Filharmonii Poznańskiej. W poniedziałek 9 października podczas koncertu instrumentaliści przedstawili muzykę filmową. Były to utwory do takich hitów kinowych jak "Gliniarz z Beverly Hills", "Różowa pantera", "Rocky", "Harry Potter" i inne. Występy były poprzedzone krótką prezentacją słowną. Młodzieży takie "spotkania z kulturą" bardzo przypadły do gustu.

 

 

 

 


Sezon grzybowy rozpoczęty!

 

W ostatnim tygodniu września odbyły się w naszej szkole ciekawe spotkania ze znawcą grzybów Maciejem Niparką i grzybiarzem Michałem Kąkolem.
Znawcy opowiadali o grzybiarskiej tradycji naszego regionu. Pokazywali  grzyby jadalne, niejadalne i trujące, zapoznawali nas z ich budową. Przestrzegali przed zatruciami  oraz przypominali o zasadach bezpiecznego grzybobrania. Na koniec, niektórzy z nas wzięli udział w grach i zabawach edukacyjnych. Bardzo lubimy takie lekcje!

 

Zobacz galerię zdjęć ...tutaj


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

W piątek 29 września świętowaliśmy „VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. To akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tych ważnych w życiu rachunków. W naszej szkole odbył się konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Tytuł ten po raz trzeci z rzędu przypadł Michałowi Gostyńskiemu uczniowi klasy 7b oraz Marii Kasprzak uczennicy klasy 3d .

                                                 ...czytaj dalej

 

 

 


Międzynarodowy Dzień Kropki

    

Jeśli ktoś z czytających spotkał w piątek 15.09 dzieci lub dorosłych ubranych w kropki, to nie był to przypadek. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że byli to uczniowie lub nauczycielki z „Trójki”. Zaroiło się od kropek, kropeczek i grochów w najróżniejszych kolorach i konfiguracjach. Wszystko za sprawą obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, do których w tym roku dołączyliśmy.

                                                        ...czytaj dalej

 

 

 

 

 


Rekordowy rajd za nami

 

Choć w kalendarzu pojawiła się już jesień, a pogoda w ostatnim okresie tylko upewnia nas, że lato za nami, najliczniejsza, jak dotąd w historii, grupa poszukiwaczy pieszych przygód, w niedzielę 24.09, wyruszyła na XXXVIII zlot turystów na powitanie jesieni. Co najważniejsze, nasze szkolne piesze wędrówki cieszą się rekordową popularnością. Tylko w ten niedzielny poranek na starcie wstawiła się grupa 104 osób. Trasa rajdu wiodła przez Śmiłowo, Jastrowo i Rudki Huby, gdzie następnie przejechaliśmy autobusem na metę, która zlokalizowana była nad jeziorem Mormin w Ostrorogu.

                                                 ...czytaj dalej


Dni Dysleksji i Dyskalkulii

 

Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Szamotułach w związku z Dniami Dysleksji i Dyskalkulii zaprasza do swojej siedziby zainteresowane osoby w dniach 23 i 25 października 2017. Szczegóły ...tutaj


Otwarcie sezonu piłkarskiego     

                                                                                                

W dniu 16 września 2017 r. na terenie ORLIKA odbył się Turniej Dzikich Drużyn w piłce nożnej chłopców, który został zorganizowany przez UKS "3". Do turnieju zgłosiło się 9 zespołów: AC MATERACE, DZIKIE DZIKI, DZIKIE BANANY, REJSS, FC PO NALEWCE, FC GUN, MALUCHY , FC POMARAŃCZE oraz DZIKI NA POLANIE. Otwarcia rozgrywek dokonał prezes UKS ”Trójka”, życząc wszystkim uczestnikom wspaniałej, sportowej rywalizacji.

                                                  ...czytaj dalej

 

 

(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)


Sukcesy Tobiasza Choińskiego

 

Tobiasz Choiński uczeń klasy 5a interesuje się sportem motocrossowym. Jest zawodnikiem Motoklubu Oborniki i należy również do Teamu Dirtbike.pl Husqvarna. Do klubu należy od listopada 2016 r. Bierze udział w Mistrzostwach Strefy Zachodniej i już w kwalifikacjach sezonu jest na 6 pozycji, a 16 września weźmie udział w Pucharze Polski odbywającym się Obornikach. W klasyfikacji klubowej jest na 2 pozycji. Brał też udział w cross country w Mistrzostwach Pomorza Zachodniego i zdobył 1 miejsce. Tobiaszowi życzymy wielu sukcesów w tej niezwykłej dyscyplinie sportu.


Sprzątanie Świata

 

W piątek 15 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

 

 

 

 

 


Fotograf w szkole

 

W dniu 20 września br. (środa) naszą szkołę odwiedzi fotograf. Będzie można wykonać różnego rodzaju zdjęcia, między innymi:

       - zdjęcia klasowe,

       - zdjęcia legitymacyjne.

O zwrócenie szczególnej uwagi prosimy uczniów klas 7. Uczniowie klas 7 będą potrzebowali zdjęcia do wyrobienia nowych legitymacji szkolnych. Zdjęcia będzie można robić od godziny 9.00 na parterze szkoły

Tego dnia fotograf odwiedzi również uczniów klas I w Grabówcu, gdzie zdjęcia będą wykonywane od godziny 10.00


Zmiany w dowozach

W związku ze zmianami w godzinach dowozów przedstawiamy nowy rozkład ...tutaj


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

W dniu 4 września w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zgromadzoną na boisku młodzież oraz uczniów młodszych klas powitał pan dyrektor Tomasz Runowski, który 1 września objął stanowisko dyrektora naszej placówki. Życzył społeczności uczniowskiej samych sukcesów w nauce. Przypomniał też o wciąż trwającej reformie edukacji, w czasie której gimnazja są zastępowane przez 8-klasowe podstawówki i 4-klasowe licea. Po uroczystości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do sal lekcyjnych.

 

 

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie roku szkolnego 4 września 2017r. (poniedziałek)

- boisko szkolne:

                              godz.   9.00 - klasy IV-VII,

                              godz. 10.00 - oddziały przedszkolne, klasy I-III
 

                                                                 ZAPRASZAMY!


Dowozy

 

Plany dowozów:

        - w dniu 4 września (rozpoczęcie roku szkolnego) ...tutaj

        - w roku szkolnym 2017/2018 ...tutaj

 


Rozkład godzin pracy szkoły ...tutaj


Zapisy uczniów do świetlicy

 

     Wypełnione Karty zgłoszenia uczniów klas I-VII do świetlicy można oddawać           

w sekretariacie szkoły od 29.08.2017 w godzinach od 7.00 do 15.00 oraz u wychowawców  świetlicy od 4.09.2017 r.  do 7.09. 2017 r. w godzinach od 6.30 do 17.00.

     Uczniowie dowożeni  do szkoły szkolnym autobusem nie muszą mieć na Karcie zgłoszenia potwierdzonego miejsca pracy rodziców.

        - załącznik 1 ...tutaj

          - załącznik 1 ...tutaj


Podręczniki

Informacje o podręcznikach obowiązujących w roku szkolnym 2017/2018 w zakładce "Programy i podręczniki"


Komunikaty

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach serdecznie zaprasza rodziców uczniów, którzy od września 2017 r. rozpoczną naukę w klasie pierwszej na zebranie, które odbędzie się 29 sierpnia 2017 r. (wtorek) o godz. 17:00 w świetlicy szkolnej (pierwsze piętro, budynek szkoły).
 

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach serdecznie zaprasza rodziców dzieci, które od września 2017 r. rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym na zebranie, które odbędzie się 29 sierpnia 2017 r. (wtorek) o godz. 18:00 w świetlicy szkolnej (pierwsze piętro, budynek szkoły).

 


Komunikat

 

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 września 2017 r. stanowisko dyrektora naszej szkoły obejmie Pan mgr Tomasz Runowski.

Panu Dyrektorowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.

 

 

 


 

Wykaz podręczników do kupienia przez rodziców

 

W nowym roku szkolnym 2017/2018 podręczniki i ćwiczenia (z dotacji) uczniowie otrzymają w szkole. Poniżej podajemy listę podręczników, których zakupu muszą dokonać rodzice.

Wykaz ...tutaj

 

 

 


60-lecie Szkoły Podstawowej nr 3

 

„Trójka” obchodzi w tym roku okrągłą, bo 60-tą rocznicę swojego powstania. Jest to dobra okazja, aby równocześnie urządzić Zjazd Absolwentów. Mamy przyjemność zaprosić wszystkich byłych uczniów na obchody tego Święta, które odbędą się 14 października 2017 roku.

Wstępny harmonogram obchodów 60-lecia …tutaj  

 


Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017

 

Zakończenie roku szkolnego to długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów dzień. Po dziesięciu miesiącach nauki wszyscy mogą rozpocząć upragnione wakacje i aż do września nie myśleć o powrocie do szkolnych ławek. Zanim nastąpił ten długo wyczekiwany moment najpierw pożegnano w sali gimnastycznej dzieci z oddziałów przedszkolnych. Później na boisku szkolnym spotkali się uczniowie klas IV-VI. Tam pani dyrektor Krystyna Tecław-Dziubek podziękowała społeczności uczniowskiej za ciężką i wytrwałą pracę. Wręczyła nagrody uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz w konkursach przedmiotowych i artystycznych.

                                                     ...czytaj dalej


JESTEŚMY  w  projekcie Koder-Junior!

 

Z radością informuję, że nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu „KoderJunior - Szkoła Mistrzów Programowania”.  Jest to projekt  dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa dla Działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.  Będą w nim uczestniczyć w nowym roku szkolnym nauczyciele i uczniowie klas I-III.

                                               ...czytaj dalej

 

 

 


MegaMisja

 

Nasz Szkoła zakwalifikowała się do programu edukacyjnego pt. "MegaMisja", którego organizatorem jest Fundacja Orange.  MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom w świetlicy pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Od września 2017 roku wspólnie z Fundacją "Orange" ruszamy z projektem. Będziemy uczyć najmłodszych kreatywnego,  bezpiecznego korzystania z nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. 


Podsumowanie oszczędzania w SKO

 

Zgodnie ze szkolnym regulaminem SKO na koniec roku szkolnego opiekun SKO wyróżnia dzieci, które w danym roku szkolnym systematycznie oszczędzały pieniążki na książeczkach. Wyróżnione zostają dzieci, które systematycznie oszczędzały, nie zaś te, które wpłaciły najwięcej pieniążków.

Lista wyróżnionych uczniów ...tutaj

 

 

 


Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość

 

Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość" realizowanym na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach "Bezpieczna+" zatytułowanego: "Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia". Szkoła otrzymała certyfikat ...tutaj

 

 

 

 

 


Podsumowanie wyników nauczania

 

Początek wakacji jest doskonałym czasem na podsumowania. W załączniku przedstawiamy wyniki nauczania uczniów naszej szkoły w roku szkolnym 2016/2017 ...tutaj

 

 

 

 

 


Wakacje

 

Wreszcie nastał czas relaksu, zabawy, odpoczynku, dlatego życzymy wszystkim uczniom i ich rodzicom miłego spędzenia wakacji, słonecznej pogody i wielu wrażeń. Przestrzegamy jednak wychowanków naszej szkoły, aby rozważnie podejmowali decyzje dotyczące letnich zabaw i zawsze pamiętali o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.