„Czarodziej czasu”                          (powrót)

13 listopada 2017 r. w auli Szkoły Muzycznej w Szamotułach miało miejsce nietypowe dla tego, jakże pięknego i nowoczesnego obiektu, wydarzenie. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Olgi Bernady uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach mieli okazję trzykrotnie zaprezentować przedstawienie, gdzie oprócz młodych aktorów ważne role do odegrania miała muzyka, obraz, nastrój, a w konsekwencji emocje. Te ostatnie stały się również udziałem publiczności, którą stanowili nie tylko uczniowie i nauczyciele , ale również rodzice i zaproszeni goście. Profesjonalna scena okazała się bowiem właściwym miejscem dla zaprezentowania talentów i zaangażowania młodych artystów.

W świetle reflektorów, w starannie dobranych kostiumach, z wykorzystaniem walorów akustycznych auli i nowoczesnego sprzętu audio-wizualnego uczennice i uczniowie klas IV-VII pokazali swoim widzom fragment historii Polski, a właściwie dzieje ponad czterech pokoleń Polaków walczących o niepodległość. Wszystko to ujęte z perspektywy współczesnego dziecka, któremu tytułowy Czarodziej czasu próbuje tłumaczyć zawiłe i trudne losy Polski „odczarowując” dawne czasy zawarte w tekstach świadków historii oraz  dziełach polskich artystów tworzących słowem jak i muzyką. Najważniejsze okoliczności odzyskiwania niepodległości komentowane były fragmentami filmów, pieśniami patriotycznymi, a samo powstanie wielkopolskie nawet inscenizacją manifestacji patriotycznej.

Opowieść  zakończona była przesłaniem włożonym w usta czarodzieja - mędrca, a skierowanym do współczesnego dziecka, które chce być patriotą, ale nie chce iść na wojnę.

„Twoim patriotycznym obowiązkiem wobec Ojczyzny jest się dobrze uczyć, czytać dużo książek, być otwartym na świat i ludzi…”Podkreśleniem tej puenty była piosenka wykonana przez uczennicę Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Muzycznej w Szamotułach,  której refren towarzyszy wszystkim do dzisiaj:” Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą..”

autorki scenariusza i reżyserki przedstawienia

Krystyna Warguła

Karolina Czyż- Dukat