„Jestem Polką i Polakiem”                                                            (powrót)

– wyprawa w przeszłość po biało-czerwonym szlaku pamięci

W sobotę 11.11.2017r., czyli w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, bardzo liczna grupa uczniów naszej szkoły, wyruszyła w niezwykły XXIII Rajd Niepodległości. Ta piesza wyprawa miała inny charakter od pozostałych, wcześniejszych pieszych wędrówek, ponieważ ukazywała miejsca pamięci narodowej i uczyła uczestników, czym jest miłowanie ojczyzny.

Nasza dzielna i najliczniejsza tego dnia, licząca 91 osób, załoga, wyruszyła spod Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie wraz z przewodnikiem, szlakiem walk o niepodległość, dotarła do mety w Parku Zamkowym. Po drodze zapaliliśmy znicze na Rynku przy tablicy pomordowanych, następnie na ulicy Franciszkańskiej, skąd przeszliśmy ulicą Wojska Polskiego i Promenadą na cmentarz, by tam uczcić pamięć pomordowanych w I i II wojnie światowej.

Rajd nie tylko kształtował w nas poczucie bycia Polką, czy Polakiem, lecz przede wszystkim nauczył nas szacunku do historii oraz pamięci o ofiarach, którzy oddali najwyższą wartość za niepodległy kraj, w którym dzisiaj możemy rozwijać się i dorastać.

Na mecie nie zabrakło atrakcji. Łasuchy zajadały się rogalami marcińskimi, grochówką oraz zupą pomidorową. Co więcej, odbyły się liczne konkursy sprawnościowe, pokaz sprzętu wojskowego, strzał armatni, a oddział wojskowy zaprezentował ubiór żołnierza. Dla prawdziwych, małych koneserów wojska, była przewidziana jazda samochodem opancerzonym, a nagrodami w zawodach były m.in torby wojskowe z maskami przeciwgazowymi. Każdy mógł z bliska, nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć militarnych atrybutów.

Nasi uczestnicy mogli również, pod opieką rodziców, wziąć udział w rywalizacji strzeleckiej wraz z bractwem kurkowym. Najlepszy okazał się Wojtek Niechciałkowski wraz z mamą Anną Niechciałkowską.

Jak zwykle, nasi uczniowie, osiągnęli spore sukcesy podczas rajdu:

·         I miejsce, wśród klas 1-3, dla dzieci z 1A w konkursie piosenki patriotycznej i żołnierskiej z piosenką „Jestem Polką i Polakiem”

·         I miejsce w konkursie „Skobelki” zajęła Marta Nowak

·         IV miejsce w konkursie piosenki patriotycznej i żołnierskiej, dla klas 4-6, zajęła grupa „Patrioci” składająca się z uczniów 6B

·         I miejsce w konkursie na najliczniejszą grupę rajdową

Po sobotniej wyprawie, wszyscy dobrze poznaliśmy znak informujący o miejscu pamięci narodowej. Dla tych, którzy nie mogli być z nami tego dnia, poniżej prezentujemy taki znak, by w miejscu, gdzie on się znajduje, pochylić się nad historią naszego kraju i oddać należną cześć.

Galeria zdjęć ..tutaj