Wieczór z Adamem Mickiewiczem          (powrót)

,,Nad głową niebo jasne” to tytuł wieczornicy poświęconej życiu i twórczości Adama Mickiewicza, która odbyła się 8 grudnia br. w naszej szkole. Zaprosiliśmy na nią przedstawicieli władz Szamotuł oraz rodziny występujących uczniów, aby wraz z nimi odbyć wędrówkę w czasie i przestrzeni, przenieść się do  epoki, w której żył i tworzył nasz Patron. Przewodniczył tej podróży nauczyciel-artysta pan Artur Hejna, który zaprowadził uczestników spotkania do miejsc, gdzie mieszkał i bywał poeta. Widzowie mieli też okazję poznać anegdoty i zabawne scenki z najwcześniejszych  lat życia Adama Mickiewicza zainscenizowane przez uczniów klas czwartych. Natomiast recytatorzy, dzięki wspaniałym interpretacjom utworów poety, pomogli zebranym odkrywać skarby artystyczne jego twórczości. Do zgromadzonych przemówił również sam Adam Mickiewicz, w którego postać wcielił się Hubert Kapłon z klasy VIa, prezentując niezwykle sugestywnie rozterki poety związane z niespełnioną miłością do Maryli Wereszczakówny i uczucia radości towarzyszące napisaniu ostatniego słowa w najsłynniejszym  dziele wieszcza - ,,Panu Tadeuszu”. Świat przedstawiony w tym poemacie pokazali  uczniowie klasy VIa w scence pt. „Uczta w Soplicowie”, kreując postaci: Telimeny, Hrabiego, Rejenta, Wojskiego, Zosi, Tadeusza, generała Dąbrowskiego, Sędziego oraz Podkomorzego. Przybliżyli w niej zwyczaje ówczesnej szlachty. Bardzo mocnym akcentem ich występu było odtańczenie  staropolskiego poloneza.

Literackiej podróży przez życie i twórczość Pana Adama towarzyszyły ilustracje muzyczne w wykonaniu pani Anny Kłaczkiewicz, pani Mileny Wołyńskiej, chóru szkolnego oraz solistów: Barbary Kuźniak Vb, Zuzanny Kamzy VId, Kajetana Marcinkiewicza Va.

Mamy nadzieję, że ten poetycki wieczór zapisał się w pamięci każdego z uczestników  spotkania.

Autorki przedstawienia

Anna Bekasiak i Ewa Lewicka