Dla „Trójki” nie ma granic!               (powrót)

Trudno opisać zachwyt uczniów naszej szkoły, którzy poznali wolontariuszy organizacji AIESEC z Brazylii oraz Kolumbii. Uczniowie spędzili z wolontariuszami tydzień, który zapewne długo pozostanie w ich pamięci.

W roku szkolnym 2016/2017 szkoła podjęła współpracę ze światową organizacją AIESEC. Gościliśmy wtedy wolontariuszki z Chin oraz z Brazylii.

W dniu 7 stycznia 2018 r. do Szamotuł przybyło dwóch wolontariuszy: Jose z Kolumbii i Diogo z Brazylii, którzy przywieźli nam trochę słońca na te ponure, zimowe dni. Wolontariuszy gościła rodzina Państwa Pawłowskich.

Przez cały tydzień (8-12 stycznia 2018 r.) za sprawą Jose i Diogo mogliśmy przenieść się na słoneczne plaże z palmami, buszowaliśmy w lasach znad Amazonki, podziwialiśmy barwne ptaki, zaskakujące morskie stworzenia, a także poczuliśmy klimat południowo-amerykańskiego karnawału.

Uczniowie mieli okazję oprowadzić wolontariuszy po mieście Szamotuły, uczestniczyć we wspólnych grach edukacyjnych oraz bawić się na dyskotece wraz z przybyłymi gośćmi. Ponadto, każda klasa uczestniczyła w zajęciach, podczas których wolontariusze prezentowali siebie i kraj, z którego pochodzą. Uczniowie natomiast chętnie opowiadali o swojej ojczyźnie. Takie lekcje na długo zapadają w pamięć.

W piątek, podczas uroczystego apelu, Pan dyrektor Tomasz Runowski oraz Pani wicedyrektor Beata Krupska pożegnali miłych gości, wręczając im okolicznościowe prezenty związane z naszym miastem, a ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły.
      Projekt przyczynił się nie tylko do realizacji takich celów, jak kształtowanie u uczniów postawy tolerancji wobec odmienności kulturowej, ale przede wszystkim rozwinął umiejętność komunikowania się w języku obcym i przełamał bariery językowe.

Panom życzymy szczęśliwej podróży do domu, a my z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu wolontariuszy.

Sara Kaźmierska

Patrycja Łowigus